top of page

Seminář trenérů 2. třídy

O uplynulém víkendu 30.–31. 5. se na Nechranicích konal praktický seminář trenérů pod vedením Jakuba Kozelského a dalších našich úspěšných závodníků a trenérů.

Praktický seminář začal už v pátek 29. 5. v odpoledních hodinách. Účastníci semináře (11 nových adeptů na trenéry druhé třídy) vypluli na vodu, kde se pod vedením Jakuba Kozelského, dlouhodobě velmi úspěšného trenéra své manželky Veroniky a v poslední době belgického národního týmu, věnovali tréninku reprezentantů tříd Laser a Laser Radial. Jako figuranti sloužili závodníci těchto tříd, včetně většiny členů reprezentace.

Páteční odpoledne nabídlo téměř ideální jachtařské podmínky – slunce a vítr 5–8 m/s. Byla postavená trať pro krátkou tréninkovou rozjížďku, účastníci semináře byli rozděleni po dvou na jednotlivé čluny a každý člun měl na starost jednoho závodníka. Byla jsem na člunu s Ondřejem Bobkem a Adélou Cvachovou, „naší“ závodnicí byla juniorská reprezentantka Klára Himmelová.

„Praktický seminář hodnotím velmi dobře, praxe posouvá trenéry dál. Českému jachtingu stále chybí kvalitní trenéři, takže jakákoli investice do jejich výchovy je skvělá. Jakub Kozelský je špičkový trenér, který pracuje v zahraničí, velmi si ho vážím. Má lidský přístup a hodně nás naučí. I ostatní jsou velmi kvalitní trenéři, od nichž můžeme čerpat,“ pochvaloval si Ondřej Bobek.

„Jsem ráda, že Český svaz jachtingu takový tento seminář organizuje, přijde mi dobré, že si můžeme trénování vyzkoušet i při závodě,“ přidala se s chválou i Adéla Cvachová.

Zeptala jsem na hodnocení i naší dočasné svěřenkyně: „Je super, že se rozšiřuje trenérská základna, že se trenéři mohou vzdělávat. A my přitom poznáme nové tváře,“ říká Klára Himmelová z reprezentačního družstva Laseristů, které vede trenér Štěpán Novotný.

S vedením semináře pomáhali také olympionici Veronika Kozelská a Martin Trčka, reprezentační trenér Štěpán Novotný, úspěšný závodník a trenér Milan Hájek a hlavní organizátor Zdenál Sünderhauf. Během víkendu si budoucí trenéři druhé třídy vyzkoušeli v praxi i koučování přímo během závodu. Sobotu zahájil výbornou přednáškou Neil Coxon o vybudování špičkové jachtařské základny v Ománu. Přednáška byla natočena a bude zveřejněna na Jachtařské akademii – www.jacht-akademie.cz. Následovaly závodní rozjížďky v silném měnícím se větru a trenéři na člunech celý den pracovali ve skupinkách s určenými závodníky. Návrat na břeh byl až v 17 hodin. Následoval hodinový brífink, kde se rozebírala činnost na vodě.

Závěrečný den Praktického semináře trenérů proběhl pod taktovkou hlavních koučů Martina Trčky a Milana Hájka. Odjely se další tři kvalitní rozjížďky a dvojice trenérů koučovali vybrané závodníky, s kterými se již více sžili. Nakonec na břehu proběhl závěrečný briefing, rozbor jednotlivých situací a pozvánka na závěrečné soustředění trenérů, které se bude konat 19.–21. července na Nechranicích. Pod vedením Milana Hájka bude zaměřeno především na zlepšení startovních procedur.

Text: Eva Skořepová

bottom of page